Zamek w Ogrodzieńcu

08.06.2016

zamek w ogrodzieńcuNa terenie wsi Podzamcze wznosi się najpiękniejsze i najpotężniejsze ze wszystkich Orlich Gniazd. Są to ruiny zamku Ogrodzieniec. Ruiny znajdują się na najwyższym jurajskim wzniesieniu, czyli na Górze Janowskiego. Czasami bywa ona nazywana również Górą Zamkową.

Pierwszym założeniem obronnym w tej okolicy był gród na pobliskiej Górze Birów, zwany Wilczą Szczęką. Został on zniszczony w XIV wieku, zaś nowy gród zdecydowano się wybudować w tym miejscu, w którym obecnie znajduje się zamek. I tak na Górze Janowskiego zaczęła powstawać gotycka warownia. W latach 20-tych XVI wieku zamek trafił w ręce Seweryna Bonera. Ten burgrabia krakowski oraz bankier króla Zygmunta I Starego skromną, gotycką warownię przekształcił w okazałą, renesansową rezydencję. Ogrodzieniec szybko zyskał nazwę drugiego Wawelu. Kolejni właściciele dodawali kolejne umocnienia, a zamek szybko się rozrastał. Mimo to i wojska szwedzkie, i wojska Maksymiliana Habsburga nie oszczędziły tej potężnej warowni. Szczególnie rok 1655 okazał się bolesnym ciosem dla zamku Ogrodzieniec.

Warto przeczytać

02.06.2016

Jak pielęgnować twarz?

Po pierwsze: Wzmacniaj naturalną barierę ochronną skóry, stosując dobrej jakości kosmetyki nawilżające. Szczególnie kremy, zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe...

17.06.2016

Kiedy zacząć biegać?

W dzisiejszych czasach zdrowy tryb życia jest coraz bardziej popularny. Na skutek tego coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie swojej przygody z bieganiem. Niestety dużym problem stanowi niewystarczająca wiedza biegowych nowicjuszy.

08.06.2016

Zamek w Ogrodzieńcu

Nie wiesz gdzie się wybrać na wakacje? Wybierzcie Ogrodzieniec - wspaniałe widoki oraz oczywiście popularny zamek.

Czy wiedziałeś?

Polecamy

#partnerzy #reklama

osuszając budynek usuniesz wilgoć w domu włoski częstochowa kurs myjki parowe skuteczne osuszanie budynków Rezydencja w Białej

Upominki reklamowe

#firma #biznes

To nie jest tajemnica, że zintensyfikowana promocja wpływa na wzrost sprzedaży. Tym samym warto dołożyć wszelkich starań, aby zwielokrotnić zyski swojej firmy. Wśród naprawdę szerokiej gamy rozwiązań pozwalających dotrzeć do klienta należałoby wyróżnić upominki reklamowe. Pod tym określeniem kryją się drobne podarunki wręczane kontrahentom.